Rahvusvahelised LL-võistlused

  

Lühilaineil on võistlusi peetud juba alates 1920-ndate lõpust, ala pioneerideks jällegi ameeriklased. Esimeseks "ametlikult organiseeritud" rahvusvaheliseks võistluseks oli ARRL-i poolt 1928.a. korraldatud International Relay Party, mis 1936.a. nimetati ümber ARRL International DX Contest'ks - seda nime kannab antud võistlus tänaseni! 

Tänapäeval on rahvusvaheline raadiospordivõistluste kalender väga tihe, huviline leiab igalt nädalavahetuselt (et tegemist on siiski hobiga, toimuvad võistlused alati nädalalõppudel) mingi võistluse - tihti on neid samadel kuupäevadel lausa mitu! Üldiselt püütakse suurema kaaluga võistlustele kõrvale teisi mitte panna, samuti mitte korraldada samadel tööliikidel ja sagedusaladel erinevaid võistlusi samaaegselt jne - ent ega selline koordineerimine ka alati ei pruugi õnnestuda. Võistlusi korraldavad eri maade rahvuslikud amatöör-organisatsioonid, klubid, ka rahvusvahelised ühendused jmt struktuurid. Eks igaüks neist üritab maksimaalselt just enda poolt ellu kutsutut reklaamida ja arendada.     

Internetist leiab mitmeid kodulehti, kus on jooksvalt kirjas võistluskalender, viited reeglitele jne. Nendest soovitame:

  
- SM3CER Contest Service
   - WA7BNM Contest Calendar
   - QRZ.RU võistluste kalender


Ilmselt maailma kõige kõrgemalt hinnatud lühilainevõistlusi organiseerib USA-s välja antav ajakiri CQ Magazine.
Ajakiri ise hakkas ilmuma 1945, selle poolt korraldatavad võistlused ulatuvad aga 1948. aastasse. Eelkõige tuleb siin nimetada CQWW DX Contest'i, mille SSB osavõistlus on traditsiooniliselt oktoobri viimasel nädalavahetusel ja CW osavõistlus novembri viimasel nädalalõpul. Need mõlemad võistlused kestavad kokku 48 tundi ja on sellega väga tõsiseks katsumuseks neile, kes kogu nimetatud aja ka tegelikult aparaatide taga töötavad... Sama ajakiri korraldab veel ka WPX Contest'i, mille SSB osavõistlus on märtsi lõpus ning CW osavõistlus mai lõpus. Ka on mõlemal (st nii DX'il kui ka WPX'il) veel ka RTTY tööliigi võistlused, mis koguvad arvutite võidukäiguga üha enam populaarsust. 

Ülevaadet CQ Magazine'i poolt korraldavatest suurtest rahvusvahelistest võistlustest, nende reeglitest, tulemustest jmt

vaata CQWW kodulehelt siit!

Eesti võistlejate tulemusi ja edetabeleid ajakirja CQ võistlustel vaata siin! 


IARU poolt juulis korraldatavat IARU HF Championship'i nimetatakse ka lühilaine raadiospordi "ametlikeks" maailmameistrivõistlusteks, kuid see 24 tundi kestev võistlus ei too kaugeltki niisugust osalejate hulka eetrisse, kui eelmainitud CQ võistlused. Iga nelja aasta tagant peetakse aga selle suvise võistluse raames ka kohalesõiduga raadiospordi meeskondlikud maailmameistrivõistlused (WRTC), kus Eestil on 2010.a. suvest ette näidata ülivõimas II koht! 

IARU HF Contesti ametlik koduleht on siin!
 
Et Eesti on mereriik koos arvukate saartega, siis üheks põnevaks suviseks võistluseks ka meile on RSGB poolt organiseeritud IOTA (Islands on the Air) Contest juuli viimasel nädalalõpul. Eestil on teatavasti kolm IOTA saartegrupi numbrit (EU-034, EU-149 ja EU-178), seega on võimalus teha väljasõit mõnele Eesti saarele, valida sobiv võistlusklass ning veeta (raadio-)aktiivne nädalavahetus!   

Vaata IOTA Contest'i veebilehte siin!
 
Teised olulisemad ning märkimist väärt lühilainevõistlused on:

  - NRAU-Baltic Contest (CW & SSB);
  - CQ WW 160m Contest (CW & SSB);
  - ARRL International DX Contest (CW & SSB);
  - Russian DX Contest;
  - Baltic Contest;
  - All Asian DX Contest (CW & SSB);
  - European HF Championship;
  - Worked All Europe DX Contest;
  - SCC RTTY Championship;
  - Scandinavian Activity Contest (CW & SSB);
  - Worked All Germany Contest;
  - Ukrainian DX Contest;
  - ARRL 160m Contest;
  - ARRL 10m Contest;
  - OK-OM DX Contest (CW & RTTY).

Meeldetuletus: kui osaled võistlustel, siis võta vaevaks saata ka aruanne, kasvõi kontroll-logina! Soovituslik aruande formaat on üldjuhul cabrillo. Reeglitest vaata logide saatmise tähtaega ja e-posti aadressi. Peale aruande saatmist veendu, et saad korraldajatelt kinnituse logi kättesaamise kohta. 

Edukat võistlemist!

ERAÜ LL-toimkond