Teavitame, et jaanipäeva (24.06.) hommikust 80m inforingi ei toimu. Järgmine ringteade on 1.juulil. Kõikidele toredaid jaanipühi!

ERAÜ juhatus 

Ühingu 25. talvine seminar toimus (4.veebruaril) üle paari aasta taas kokkusaamisega - meid võõrustas Tallinna Polütehnikum, kus veerand sajandit tagasi selle ürituse traditsioon ka ju alguse sai! Osavõtt oli rõõmustavalt arvukas, saalis registreerus 67 huvilist, lisaks üle 80 neid, kes meie tegemisi jälgisid interneti vahendusel. Sisukas päev algas 80m inforingiga ES1XQ jaamast kl 9, millest oli samuti online ülekanne koos pildiga, seminariprogrammi algus oli kl 10. Tänusõnad ürituse tehnilise lahenduse tagamise eest lähevad nii Polütehnikumi meediaosakonnale kui ka meie video- ning netiülekande tiimile (ES3VI ja ES4RAO). Loodetavasti saame teieni peagi tuua ka videoülekande järelvaatamise, allpool aga järjestame kõikide ettekannete failid. 

Ettepanekud järgmise talvepäeva teemade ja koha osas on aga juba oodatud!

Kohtumiseni tuleval aastal!

ERAÜ juhatus

 

Ettekanded:

Tallinna Polütehnikum – praktiline ja kaasaegne algus tehnikaharidusele

Remote raadiojaama ülesehitamise ja kasutamise soovitusi

N1MM ja WSJT-X kooskasutamine ULL-KV seadistuses

Võidujooks eetrimüraga – raadioga loodusesse

ZK3A DX-peditsioonist (Alex, UT5UY)

Satelliitside kogemused ES1N klubijaama näitel

Eesti noored YOTA-2022 laagris Horvaatias

 

 

 

 

 

Ühingu 26. talvine seminar toimus seekord 3.veebruaril, asukohaks Tallinna Teletorni konverentsikeskus. Osavõtt oli vägagi arvukas, kohapeal registreerus 81 huvilist, lisaks üle 100 ka neid, kes meie tegemisi jälgisid interneti vahendusel. Kõiki ettekandeid (koos failidega) saab järelvaadata allpool toodud linkidelt. 

Ettepanekud järgmise talvepäeva teemade ja koha osas on aga juba oodatud!

Kohtumiseni tuleval aastal!

ERAÜ juhatusTeletorn 2024 small

 

Ettekanded:

Raadio arengust aegade hämarusest (ES2BL) (Video)

TTJA side-infosüsteem (Arvo Rammus, TTJA) (Video)

Mõõtmised VNA abil - teooria ja praktika (ES8LAU, ES2QX) (Video)

DAB - digiraadio tänases Eestis (ES2KA) (Video)

3D-printimine amatööride vaatenurgast (ES3MAR, ES3EA) (Video)

SX5V DXpeditsioon Kos'i saarele (ES3VI & Co) (Video)

Kasulikke näpunäiteid välitingimustes töötamiseks (ES2UNX) (Video)

ES-id YOTA 2023 üritustel (ES5MJR, ES2PRM & Co) (Video)

 

 

 

 

 

Kindlasti on meie hulgas neid hobikaaslasi, kellel seni puudub Eesti raadioamatööride ajalugu käsitlev mahukas teos. Kuid just nüüd on sobiv aeg teha endale või sõbrale tore aastalõpukingitus ning see raamat soetada! Loe lähemalt antud teosest ning sellest, kuidas seda osta saab SIIT!

Head lugemist!

ERAÜ juhatus 

ERAÜ mõistab üheselt ja otsustavalt hukka Vene vägede invasiooni Ukrainas ning kutsub kõiki Eesti amatööre ajutiselt peatama sidepidamist Venemaa amatöörjaamadega - saades samas aru, et meie Vene kolleegid ei ole kuidagi sellise olukorra kujunemises süüdi. Oleme solidaarsed Ukraina amatööridega ja kogu Ukraina rahvaga nende ennastsalgavas võitluses oma kodumaa vabaduse eest!

Teavitame, et ERAÜ üleskutsega on ametlikult ühinenud ka Leedu raadioamatööride ühing (LRMD).  

Slava Ukraini!

ERAÜ juhatus

 

DX-Log on põhimõtteliselt Win-Testiga analoogne logiprogramm, mida on juba üksjagu aega arendatud. Logi on kättesaadav siit. Erinevalt Win-Testist võimaldab DX-Log modifitseerida aga kõiki seadistuste faile (just nagu N1MM). Käesoleva seisuga on programmis olemas ka kõik ES võistlused (ka ULL-il!) v.a käsivõti. DX-Logi kasutamiseks ei ole oluline arvuti ja jaama vahelise liidese olemasolu, ent see eeldab sellisel juhul operaatori väga tähelepanelikku bandi ja mode vahetust. Tihti võib juhtuda see, et võistlushoos mode või bandi vahetades jääb see logiprogrammis tegemata. Sellisel juhul oleks ikkagi hea, kui oleks arvuti ja jaama vahel mõni toimiv interface (Microkeyer, EZmaster, Rigexpert, Omnirig vms). See kindlasti väldiks vigade tekkimist.  

Youtube'i on lisatud ka põhjalik eestikeelne seadistamise videojuhend. Klikka SIIA!

- Logi avades tuleb luua uus võistlus (soovitan My Documents alla luua eraldi kaust "DXLog"), valida vastav kategooria milles võistlete ning kindlasti määrata ka oma kutsung.
- Pärast logi loomist on kõige olulisem toiming Options menüüst konfiguratsiooni määramine. Olenevalt siis millisesse COM-porti on määratud teie raadio ja keyer, samad seaded tuleb teha ka konfiguratsioonides. Olgu märgitud, et väga oluline on ka see, et ühenduse kiirus (bits per second) vastaks teie jaama kiirusele.
- Edasi saate juba Windows menüüst kujundada logiprogrammi täpselt nii nagu teile meeldib. Kindlasti multiplier aknakeses vajutage parem klikk ja veenduge, et näeksite kõikide bändide kaupa kordajaid. Hetkeseisuga pakub ta võistluse käigus ka enda regiooni kordajaks, ent hilisemal arvutusel saate te need lihtsalt välja arvata.
- Kõik lisavõimalused, nagu näiteks RBN-i ja clusteri kasutamine on tehtud automaatseks. Selleks tuleb Commands menüüst valida endale meelepärane cluster ning see käivitada.

- CW sõnumid on DXLogis juba olemas. Kes tahab neid muuta peab kutsungi reale kirjutama tähed MSGS ja vajutama enter. Sellisel juhul avaneb uus aken, mille vasakpoolses tulbas on näha kõik CW sõnumid. Hetkel näeb see välja selline:

F1=TEST $MYCALL $MYCALL
F2=$SPACEBAR$LOGGEDCALL 5NN $SERIAL (Spacebar liigutab kursori automaatselt järjekorranumbri reale, Loggedcall saadab välja kutsungi reale kirjutatud kutsungi)
F3=5NN $SERIAL
F4=$CR$CORRECT TU $MYCALL (CR tähistab enter nupu funktsiooni ja lööb side logisse, Correct aktiveerub juhul kui kutsungi real on tehtud parandus)
F5=$MYCALL
F6=NR
F7=?

Ehk siis kõige tavapärasem stsenaarium näeb välja selline, et CQ andmiseks vajutate F1. Kui keegi vastab, siis F2 ning kui side on kinnitatud siis F4. Juhul kui tegeled teiste jahtimisega, siis kõigepealt saadate oma kutsungi F5 nupuga ning oma numbri F3 nupuga. Sellisel juhul lööte pärast side lõppu enteriga ise side logisse. Aga loomulikult saate kõik sõnumid endale meelepäraselt ümber defineerida.

- Võistluse lõpus on File menüü all vajalik valida Export ning luua Cabrillo fail, mille võite salvestada siis juba loodud DXLog folderisse.

Kes jääb hätta, saab infot ES7GM-i käest.

Head kasutamist!

Juhime tähelepanu, et ERAÜ QSL-talitus ei asu enam Tallinna Polütehnikumis, vaid see on kolinud uuele aadressile büroohoones Rävala 8, Tallinn (kesklinnas, Kaubamaja lähistel). Lahtiolekuajad on endised, st kolmapäeviti alates kl 14:30-st. Büroo ruumi (Rävala 8 B korpuse 1.korrusel, ruum nr B111) paiknemise skeemi hoones leiate QSL-talituse artikli juurest (vt lõpus kontaktid) - vt siin!

Kohtumiseni QSL-büroos!

ERAÜ juhatus

 

11. septembril möödus 60 aastat esimesest amatöörraadiosidest Viljandimaal. Sama päeva tähistame ka Viljandi Raadioklubi sünnipäevana. Nende sündmuste meenutamiseks on viljandlased aktiveerinud ajaloolise diplomi Sakala. Diplomi saamiseks tuli pidada sidet vähemalt viie erineva ES7-jaamaga või ka Viljandi Raadioklubi liikmega. Loe täpsemalt siit! Tänaseks on see aktsioon edukalt toimunud, oodake diplomeid!

Aktiivsuse eest tänades,

ES7-club