Teated ja uudised

Siin rubriigis avaldame Ühinguga ja meie huvialaga seotud uudiseid ning teateid, samuti saate siin sirvida vanemate teadete arhiivi.

 
 
Alates 1.septembrist 2017 on ka Eesti amatööridel (A ja B klassidel) õigus tööada 60m lainealal. Meile on praegu eraldatud sagedusvahemik 5351,5 kuni 5366,5 kHz, lubatud võimusus 15W EIRP. Soovituslikud sagedussegmendid tööliikidele on: CW: 5351,5 - 5356,0 kHz; MGM: 5357,0 - 5362,0 kHz. Soovitus rahvusvaheliseks sideks - kasutatavad tööliigid võiksid mahtuda 500Hz riba sisse (st CW, MGM), SSB kasutamist võiks vältida. Loodetavasti saame tulevikus sagedusala laiendada ja ka võimsust suurendada. 

                                                                                                   ***

9.septembril (2017) Leedus Druskininkais lõppenud raadioamatööride ARDF-raadioorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel võitis meestest Andres Talver 3 kuld- ja ühe hõbemedali 50+ eakategoorias. Neist 3 medalit olid individuaalses ja üks kuld meeskondlikus arvestuses. Meeskonna arvestuses tulid Andresele lisaks Euroopa meistriteks 144 MHz klassika rajal ka Andres Viira ja Kalle Kuusik. Talver teenis oma individuaalsed kullad raadioorienteerumises ja 144 MHz klassikas ning sai hõbeda sprindis.

                                                                                                   ***

Juuli teisel nädalavahetusel (7.-9.juuli 2017) peeti Pärnumaal Merelaiu puhkekülas 54. Eesti raadioamatööride suvine kokkutulek. Osavõtjaid oli kokku 200 ringis, sealhulgas ka külalised Soomest ning Leedust. Jagati auhindu möödunud hooaja võistluste eest, toimusid mitmed jõukatsumised ning aktiveeriti ka raadiojaam IARU LL MV-s erikutsungiga ES17EU. Kokkutuleku korraldustiimi juhtis Argo, ES6QC, kes koos pärnakate Ako (ES8AY) ning Jaanusega (ES8BJP) kandsid organiseerimise põhiraskust - neile suur tänu toreda ürituse eest! Pildigalerii linki vaata kodulehe "Ürituste" rubriigist. Tuleval suvel tullakse kokku Viljandimaal, jälgige reklaami!

                                                                                                    ***


Tähistamaks Eesti eesistumist Euroopa Liidus on alates juuli algusest aktiveeritud erikutsung ES17EU. Kutsung oli eetris ka juuli 2.nädalalõpul toimunud Eesti raadioamatööride 54.suvelaagrist, mis peeti samaaegselt IARU HF Championship'iga. ES17EU töötas ERAÜ peakorteri (HQ) jaamana ning laagriplatsilt peeti erinevate operaatorite poolt kokku enam kui 1000 sidet. ES17EU QSL-manager on Sven, ES2TI.   

                                                                                                    ***

In memoriam Tõnu Elhi, ES2DW (14.03.1943 - 17.02.2017) - teatame kurbusega, et lahkunud on üks meie prominentsemaid kolleege, ERAÜ juhatuse liige ja ühingu tegevuse üks eestvedajaid selle taastamisest alates, Tõnu Elhi. Ilmselt ei ole Eestis sellist raadioamatööri, kes Tõnut ei teaks või kellega tal ei ole olnud kontakti, oleme kaotanud sõbra ja raadioamatööri Suure Algustähega. Sügav kaastunne lähedastele!

                                                                                                    ***

ERAÜ XIX Talvepäev toimus 4.veebruaril (2016) Tõraveres - meid võõrustas Tartu Observatoorium.Talvepäeva peateemadeks olid satelliitside ja amatöörsatelliitide kasutamine, aga ka raadiolainete levi prognoosimine ja vastavad rakendused. Lisaks saime põhjaliku ülevaate Estcube-2 projekti arengutest ja eesmärkidest, külastasime kohalikke laboreid, nägime kuidas näeb välja reaalne SAT-side jm. Osavõtt oli arvukas, kohale oli tulnud üle 60 huvilise. Lisaks sai Talvepäevast ES7ARL'i poolt läbi viidud online ülekande vahendusel osa veel üle 80 kuulaja-vaataja internetis (tänud, Karl!). Avaldame tänu ka Tartu Observatooriumile ning ürituse põhiraskust kandnud Viljole (ES5PC) ja Tõnisele (ES5TF)! 
                                                                                                    ***

Juuli alguses (1.-3.juuli 2016) peeti Jõgevamaal Ranna puhkebaasis 53. Eesti raadioamatööride suvine kokkutulek. Ilus ilm ning suvine Peipsi tõid Rannale 230 osavõtjat, sealhulgas ka külalisi Soomest, Lätist ja isegi Saksamaalt. Toimusid mitmed jõukatsumised (nt eelmise aasta Eesti-Soome maavõistluse kordus köieveos, mille seekord võitis OH-tiim 2:0), peeti ka nõu ja jagati auhindu möödunud hooaja võistluste eest. Kokkutuleku korraldustiimi juhtis Tiit, ES5TRA - neile suur tänu toreda ürituse eest! Pildigaleriide linke vaata kodulehe "Ürituste" rubriigist. Tuleval aastal tullakse tõenäoliselt kokku Lääne-Eestis, aga sellest juba edaspidi.

                                                                                                    ***

ERAÜ 2016.a. korraline üldkoosolek peeti tavapäraselt Türil. 2.aprillil toimunud üldkogul osales kokku 31 ühingu tegevliiget, volituste kaudu olid esindatud veel 25 tegevliiget, seega oli koosolek 56 häälega igati otsustusjõuline. Ühingu juhatuse liikmed ning toimkondade esimehed esitasid aruanded tehtud tööst, koosolek kinnitas ERAÜ 2015.a. majandustegevuse aruande ja võttis vastu käesoleva aasta eelarve. Samuti otsustati, et 2017.a. ühingu liikmemaks jääb praegusele tasemele. Toimusid ka erinevad arutelud ühingu ning meie hobi tuleviku ning arendamise teemadel. 

                                                                                                    ***

ERAÜ XVIII Talvepäev toimus 23.jaanuaril 2016 Tallinnas, Mustamäel, Mustamäe Avatud Noortekeskuse ja Päevakeskuse hoones. Talvepäeva teemaks olid antennid - vaata Talvepäeva programmi siin! Ettekannete eel anti üle ka traditsiooniline "Aasta Tegija" meeneplaat, mille 2015.a. edukate rahvusvaheliste ULL tulemuste eest sai Viljo, ES5PC. 
 

                                                                                                    ***

Oleme saavutanud kokkuleppe TJA-ga, et me võime kokku koondada, süstematiseerida ja seejärel neile saata andmeid ja infot erinevatest seadmetest (nt seotud kaabel TV, internetiühendustega, arvutivõrkudega vms), mis põhjustavad tõsisist müra ja häireid eetris. Teame, et paljudel juhtudel on süüdi filtriteta toiteplokid, nõuetele mittevastavad arvutivõrguseadmed jmt. 
 
Niisiis, kui keegi satub tõendatult niisugusele seadmele, st et on selge, et seadme sisselülitamine põhjustab olulise müra eetris, siis pane kirja seadme täpne mark, lühidalt häire iseloom, kust on seade pärit (või millise teenusepakkuja poolt paigaldatud) ja millal see on hangitud. Eelkõige ootame tagasisidet kas lähiminevikus või viimase 2-3 aasta jooksul ostetud või teenuseosutaja poolt paigaldatud seadmetest tulenevatest probleemidest.
 
Saada oma vastav info aadressile – meie saadame need mured TJA-le edasi ning jääme siis ühiselt lootma, et sellest aktsioonist on ka abi. Eelviidatud listi koordinaator on Priit, ES2AFF. Alusta "maailma parandamist" juba täna!  


                                                                                                    ***

Meil on rõõm teavitada, et Viljo, ES5PC on võitnud maineka REF/Dubus EME Contest'i 2015 multiband arvestuses! Viljo sai tulemused kirja kõikidel lainealadel alustades 144MHz ja lõpetades 10GHz'ga, kusjuures esikohad tulid 2,3 ja 3,4GHz'il! Tutvu võistluste lõpptulemustega siin! Õnnesoovid Viljole ilmselt läbi aegade ühe parima Eesti ULL-saavutuse eest! 

                                                                                                    ***

Karmo, ES6FX-i poolt on algatatud tore hooajaline ULL karikavõistlustest osavõtu "motivatsioonipakett" - Ultraaktiivne 2015, mille raames autasustatakse kvartaalselt enim karikaetappidel phone töös punkte teeninud jaamu ning kus aasta kokkuvõttes on ka kaks peaauhinda - parimale juuniorile ning paremale seeniorile! Tutvuge selle võistluse juhendiga ning tulemustega siin!

                                                                                                    ***

Juuli esimesel nädalavahetusel (3.-5.juuli) peeti Põlvamaal Mammastes 52. Eesti raadioamatööride suvine kokkutulek. Ilus ilm ning looduskaunis koht tõid Mammastesse ca 200 osavõtjat, sealhulgas ka külalisi Soomest ja Lätist. Toimusid mitmed jõukatsumised (nt ka Eesti-Soome maavõistlus köieveos, mille võitis ES-tiim 2:0), peeti ka nõu ja jagati auhindu möödunud hooaja võistluste eest. Kokkutuleku korraldustiim oli ES6-piirkonnast, seda juhtis Argo, ES6QC - neile suur tänu toreda ürituse eest! Tuleval aastal tullakse tõenäoliselt kokku Ida-Virumaal, aga sellest edaspidi. 
 
                                                                                                    ***

28.juunil saatsid Nõmme noored tehnikahuvilised stratosfääri kaks uurimisrobotit - eksperimendis osalesid ka Nõmme Noortemaja raadioringi õpilased koos oma juhendaja Enn Liivrannaga (ES1OV). Loe sündmusest täpsemalt siin!

                                                                                                    ***

25.aprillil toimus Türil MTÜ ERAÜ üldkoosolek - tutvu lühiülevaatega koosoleku otsustest siin!

                                                                                                    ***

16.aprillil pidas Teo, ES1AO MANK-i ruumides infoseminaride tsükli raames ettekande lühilaine traatantennidest, jagas ka praktilisi näpunäiteid ning meenutas veidi ka meie ajalugu. Ettekande faili saad alla laadida siit! Sama ettekande esitust videomaterjalina saad näha siit! Uute kohtumisteni!

                                                                                                    ***

19.märtsil toimus Tallinnas, Mustamäe Avatud Noortekeskuse (MANK) klubijaama ES1ZM ruumides infoseminar "Digitaalside ABC", mille läbiviijaks oli Mart, ES2MA. Sellega tehti ühtlasi algust loodetavasti traditsioonilisteks saavate õhtuste seminaridega meie hobi erinevatest tahkudest - MANK-i arvutiklass pakub selleks väga head materiaal-tehnilist baasi. Seminari kokkupakitud faili saad omale alla laadida siin! Sama ettekande esitust videomaterjalina saad näha siin! Aprillis peaks toimuma juba uus seminar - jälgige infot!    

                                                                                                    ***

Eesti Raadioamatööride Ühing on saanud omale uue auliikme, kelleks on Enn Lohk, ES1AR. Ennu panust meie hobi arengusse on raske ülehinnata, ent kui palju närve ja "halle juukseid" nõudis ERAÜ taastamine 1990-ndate algul, kui kogu riik elas "peost suhu", teab ilmselt kõige paremini ta ise... Et seda panust väärikalt jäädvustada, nimetas ERAÜ tänane juhatus ES1AR-i tema väärikal, 80.juubelil meie ühingu ajaloo neljandaks auliikmeks. Auliikme meeneplaat (vaata siin!) anti Ennule koos õnnitlustega üle 14.veebruaril toimunud ERAÜ Talvepäeval Tallinnas - vt pilti siin!

Ennule jätkuvat südikust DX-jahil ning tugevat tervist soovides,

ERAÜ juhatus  

                                                                                                     ***

Leedu algatusel ja Balti Keti 25. aastapäeva tähistamiseks oli august Balti raadioamatööride aktiivsuskuu. Eetris olid ka spetsiaalkutsungid - LY25, YL25 ja ES25 prefiksitega. Võimalik on taotleda ka vastavat Baltic Way 25 meenet - selle saamiseks vaata tingimusi siin! Trophy enda pilti vaata siin! 
                                                                                                     ***

5.augustil 2014.a. möödus 90 aastat päevast, mil Pärnu koolipoisil Karl Olof Leesmendil valmis lühilainevastuvõtja, millega hakati jälgima Euroopa raadioamatööride omavahelisi sidesid. Seda päeva loetakse ka ametlikuks "Eesti raadioamatörismi sünnipäevaks". Loe pikemalt meie raadioamatörismi ajaloost siit!  

Tähistamaks antud sündmust ning meenutamaks ka 18.augustil 1940.a. sündinud ennesõjaaegse Eesti ULL siderekordit, peeti laupäeval, 16.augustil Eesti vaatetornide ULL aktiivsuspäev käsiraadiojaamadele. Loe lähemalt siit!

Kutsume ühtlasi kõiki osalejaid ning tornides käinuid üles saatma talvise ES-QTC numbri jaoks oma muljeid ning pilte sündmuse talletamiseks meie ajaloo tarvis! Kõikidele kahepoolsete sidede pidajatele antakse ERAÜ poolt aga vastav mälestusdiplom!   

                                                                                                    ***

Eesti raadioamatööride 51. suvine kokkutulek peeti Tallinna ning Harjumaa amatööride korraldamisel juuni lõpus Toorakul, Läänemaal. Kirja pani end kokku 201 laagrilist, neist 133 ES-kutsungiga, 32 OH-kutsungiga ning üks Läti (YL) kutsungiga. Aktiivseimateks ES piirkondadeks olid ES2 (29), ES1 (26) ja ES5 (25). 2015.a. toimub suvine kokkutulek aga Lõuna-Eestis, täpsem info edaspidi. Meie kokkutulekute kronoloogiat saad vaadata siin!
                                                                                                    ***

Ülevaade ES9C edukast multi-multi võistlushooajast meie kodulehe ingliskeelses sektsioonis

                                                                                                    ***

Laupäeval, 5.aprillil 2014 toimus Türil korraline Eesti Raadioamatööride Ühingu üldkoosolek. Esindatud oli 72 ühingu liiget. ERAÜ juhatus tegi kokkuvõtteid möödunud aastast, kinnitati 2013.a. eelarve täitmine ning võeti vastu 2014.a. ühingu eelarve. Samuti otsustati 2015.a. ERAÜ liikmemaksude suurused. Detailsem ülevaade (koosoleku protokoll) ning eelarved on toodud kodulehe registreeritud liikmete sektsioonis. Tuleva aasta üldkogul on päevakorras ka uue juhatuse valimised. 

                                                                                                    ***

In memoriam Hellar Luik, ES7FU (04.07.1943 - 24.03.2014) - ootamatult lahkus meie hobi eestvedaja Viljandis, Viljandi Raadioklubi juhataja Hellar Luik. Kaastunne lähedastele ning Viljandimaa amatööride perele.

In memoriam Jaan Nikker, ES3GZ (19.10.1934 - 26.02.2014) - lahkunud on ES-QTC kauaaegne (ja esimene) toimetaja ning 1991.a. taastatud ERAÜ esimese juhatuse liige Jaan Nikker. Pikem järelehüüe Jaanile on kavas ES-QTC 2014.a. koondnumbris.

ERAÜ-CCF-OHDXF ühine Talvepäev 2014

ERAÜ-l uus auliige - Arvo Kallaste, ES1CW

YOTA 2013 Estonia

ES95 erikutsungid eetris

ERAÜ telk WRTC-2014 võistlustel

ULL edetabelid valmis!